Amiért számít a testhelyzet: a helyes ülés fontossága Azt mondják, az ülés az új dohányzás. A…
Scheuermann kór
Tartalomjegyzék
Scheuermann betegség
A Scheuermann-betegség a csigolyák gyermekkori csontosodási zavara, mely a növekedés befejeződéséig tart. A Scheuermann-kór, az úgynevezett strukturális háti gerinc görbületének növekedéséhez tartozó kórkép. Serdülőkorban jelentkező megbetegedés, melyre a gerinc fokozott háti kiboltosulása, mozgáskorlátozottság, fájdalom jellemző. A betegség oka ismeretlen, kezdete általában 12-14 éves korra tehető és 17-18 éves korra zárul le. Oka az érintett csigolyatestek másodlagos csontmagjának károsodása, feltöredezése, ezért a csigolyatestek elülső részének magasságbeli elmaradása következik be, ékcsigolyák jönnek létre.
Kialakulása leginkább genetikai okokra vezethető vissza. A legfontosabbak azok a genetikai okú deformitások, melyek a csigolya zárólemezében lévő kollagén fehérjék anyagcserezavarát okozzák. Számos egyéb tényező, az erős, gyakori mechanikai igénybevétel, az egyoldalú terhelés ronthatja a betegség lefolyását. Egyes betegeknél nem jellemző a fájdalom, más esetekben azonban a lefolyás akut szakaszaiban éjszakai fájdalomról panaszkodnak a betegek.
Idővel túlterheléses panaszok alakulhatnak ki. Fájdalom jelentkezhet az érintett, illetve a mellette levő gerincszakaszokon, valamint a váll körüli tájék izmainak görcsös fájdalma is kialakulhat. Később, felnőttkorban a megváltozott terhelési viszonyok, továbbá az inak, ízületek, szalagok és a gerinc túlterhelése miatt gyakori fájdalmas időszakok válthatják egymást. Ez a típusú fájdalom általában pihenésre enyhül.
A betegség lefolyása lehet tünetmentes, de háti fájdalommal, fáradékonysággal, mozgáskorlátozottsággal, nyomásérzékenységgel is járhat. Általában az érintett gyerekek vékonyak, rossz izomzatúak, a hanyagtartás és a gyengébb izomzat egyéb jeleit is mutatják. A betegség kialakulásában örökletes tényezőknek is szerepe van. Tipikus tünete a domború hát, a gerinc mozgásainak beszűkülése. Ritkábban alakul ki a háti-ágyéki átmenetnél vagy a felső ágyéki szakaszon.
Mi a Scheuermann-kór?
A Scheuermann-kór a gerincoszlop betegsége, melynek folyamán a csigolyatest fejlődési zavarának következtében a csigolyák ék alakúvá deformálódnak. Többnyire a háti szakasz érintett.
Milyen tünetei lehetnek a Scheuermann-kórnak?
Kezdetben fájdalom nem jellemző, inkább esztétikai problémák miatt fordulnak orvoshoz. Serdülőkorban jellemző a lapockák közötti fájdalom, az érintett gerincszakasz ütögetésre való érzékenysége, de ezek a növekedés befejeztével megszűnnek. Általában a következő tünetek valamelyikének előfordulása jellemzi az elváltozást:
- hátfájás
- hanyagtartás
- lapos hát
- deformált gerinc
- fáradékonyság
- domború hát
- fokozott vagy csökkent háti és/vagy ágyéki gerincgörbületek
- háti vagy ágyéki gerincfájdalom
- a comb hátsó felszínén futó izmok feszessége
- váll előreesése
- medence előrebillenése
A diagnózis felállítása
A fizikális vizsgálat során a szakember számára már szembetűnők a gerinc deformitásai. Manuális klinikai teszt igazolhatja a betegség gyanúját: ez az úgynevezett csúszó teszt, amikor a gyermek lehasal a földre, mindkét karját előrenyújtja olyan messzire, hogy a gerinc egy egyenest képezzen. Rögtön láthatóvá válik a domború hát, mely nem tud kiegyenesedni. A diagnózis alátámasztásához fontos az oldalirányú röntgenfelvétel, kétirányú álló helyzetű röntgen felvétel szükséges. A betegség diagnózisát akkor lehet felállítani, ha a csigolyák csontosodási zavarainak jeleit a háti és ágyéki gerincről készített oldalirányú röntgenképen fel lehet fedezni.
A Scheurmann-kór kezelése
A kezelést ortopéd szakorvos, majd gyógytornász végzi. A domború hát kiegyenesítése addig lehetséges, amíg a növekedés be nem fejeződik. Aktívan célzott izomerősítéssel, mint például a has- és hátizmok megfelelő edzése, passzívan pedig az egyénre szabott fűzővel lehetséges. A fűző célja a csigolyatestek tehermentesítése és a passzív korrekció, mivel bizonyos részeken megtámasztja a törzset, más helyeken teret ad a helyes testtartásnak, légzésnek. A korrekció eléréséhez és fenntartásához elengedhetetlen a gerincet stabilizáló izomzat megerősítése, a rövidült izmok nyújtása.
A kezlés egyik leghatékonyabb módszere a Schroth terápia / 3D Scoliosis Terápia. Az elváltozás gerincferdüléssel (scoliosis) együtt is jelentkezhet, melynek fennállása esetén a scoliosist is kezelni kell.
A rendszeres gyógytornát növekedés befejeződéséig mindenképpen végezni kell, de utána is érdemes gyógytornász által irányított gerinctornát végezni. Cél a lezajlott Scheuermann-betegség felnőttkori következményeinek csökkentése.
Hogyan működik a rendelői gyógytorna és hol lehet igénybe venni?
Abban az esetben, ha a beteg járóképes, választhatja a rendelői gyógytornát és a házi gyógytornát is.
Szaketerápiás és / vagy eszköz igény esetén (pl. Schroth, McKenzie, Dorn terápia stb.) szakemberek, eszközök rendelőnkben állnak rendelkezésre. Járóképes beteg esetén sport- és baleseti rehabilitációs gyógytorna rendelőnkben is előrhető, nem csak házi ellátásban. Rendelői gyógytorna esetén a kezelést mozgásszervi állapotfelmérés előzi meg, ami a gyógytornával együtt (is) megvalósítható.
Otthoni keretek között hatékony a műtét előtti, utáni és egyéb célú rehabilitációs, állapotfenntartó, erősítő, tartásjavító torna.
Helyszín: Arthuman Központ, 1122 Budapest, Alkotás út 15.
Időpont foglalás: https://arthuman.vibrohome.hu/
Tel: 06-30-190-7315
Árak és finanszírozás
Házi gyógytorna árakat erre a linkre kattintva tudja megtekinteni, a rendelői gyógytorna árakat pedig itt találja. SZÉP kártyával szabadidős keretösszegből fizethető a szolgáltatás, illetve önkéntes egészségpénztárnál is elszámolható szolgáltatásunk számlája.
Jelentkezés gyógytornára
Tel: 06-30-190-7315
Email: arthuman@arthuman.hu
Időpont foglalás: https://arthuman.vibrohome.hu/
Vizsgálati, Kezelési lehetőségek
Ehhez a bejegyzéshez 0 hozzászólás érkezett